01 آبان 1400
En | 

طرح ملی «مسیر سبز- ساحل پاک» کلید خورد + عکس

مسير سبز

پس از امضای تفاهم نامه مسیر سبز- ساحل پاک، بین شش استان قزوین، گیلان، مازندران، تهران، البرز و گلستان با سازمان حفاظت محیط زیست، طی مراسمی اجرای این طرح از استان قزوین کلید خورد.

به گزارش خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قدم‌ اول اجرای این طرح که از سوی اداره کل محیط زیست استان قزوین در جهت حفاظت از محیط زیست در ایام نوروز و افزایش سفرهای نوروزی پیشنهاد شده، با همکاری اداره کل محیط زیست، استانداری و شهرداری قزوین با اجرای عملیات پاکسازی برخی محورهای ورودی شهر قزوین با همکاری شهرداری و گروه‌های مردم نهاد استان برداشته شده است.

همچنین با جمعیت هلال احمر استان در خصوص اجرای طرح و نصب پلاکارد، بنر و توزیع بروشور توسط تمامی پایگاه‌های امدادی هلال احمر در حوزه استحفاظی استان قزوین همکاری شده و ایستگاه‌های زیست‌محیطی نیز توسط اداره کل استان ایجاد شده است تا از طریق آموزش چهره به چهره به مسافرین نوروزی و توزیع بروشور و بسته‌های آموزشی خانواده‌ها و کودکان با مباحث زیست محیطی بیشتر آشنا شوند.

علاوه بر آن تمامی مجتمع‌های خدمات رفاهی بین راهی حوزه استحفاظی استان قزوین برای انجام اقدامات زیست‌محیطی از قبیل توزیع بروشور، بنر، تفکیک زباله و ... ملزم شده‌اند که در پایان برنامه عملکرد این مراکز مورد ارزیابی قرار گرفته و واحد برتر تشویق خواهد شد.

دکتر صدرالدین علیپور - مدیرکل محیط زیست استان قزوین در این خصوص به ایسنا گفت: طرح مسیر سبز- ساحل پاک از صبح سه‌شنبه با حضور نایب رییس مجلس و استاندار قزوین و حرکت تیم دوچرخه‌سواری این طرح آغاز شد.

وی افزود: این دوچرخه‌سوارن به عنوان سفیران سبز در طول سفر خود به گیلان، مازندران، تهران، البرز و گلستان نسبت به فرهنگسازی و آگاهی‌بخشی به مسافران نوروزی اقدام می‌کنند.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین با اشاره به این که به صورت همزمان پاکسازی مناطق تحت حفاظت استان قزوین نیز با مشارکت تشکل‌های زیست‌محیطی غیردولتی استان قزوین آغاز شده است، افزود: در این طرح تلاش خواهیم کرد تا پیش از حضور مسافران نوروزی نسبت به پاکسازی مناطق تفرجی و گردشگری طبیعی استان اقدام کنیم از سوی دیگر انتظار داریم مسافران نوروزی نیز طبیعت را آنگونه که تحویلشان دادیم به ما بازگردانند.

وی از آغاز آموزش رستوران‌ها و اغذیه فروشی‌ها خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم که به رستوران داران آموزش‌های لازم در خصوص پسماند و فاضلاب‌های آنها داده شود تا شاهد کمترین تخریب از بابت این صنف در نوروز باشیم.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین همچنین از راه‌اندازی ایستگاه‌های سیار مسیر سبز- ساحل پاک در سطح استان از امروز خبر داد و گفت: بر اساس هماهنگی صورت گرفته این ایستگاه‌ها با تمرکز در مبادی ورودی استان مستقر می‌شوند و در آنها مسافران نوروزی در بدو ورود به قزوین از طرح ملی مسیر سبز- ساحل پاک مطلع و آموزش‌های لازم را در این خصوص فرا می‌گیرند.

انتهای پیام